Aplikacja nmlodzi wynalazcy pojada do brukseli na targi innova 2016 2 20161102 1775779299a telefon komórkowy „Farm Asystent” wykonana przez uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Puszkokolektor powietrzny autorstwa dwóch uczennic z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskich – to projekty, które zostały najwyżej ocenione w ramach konkursu „Kreatywna Szkoła”, organizowanego w dniach 27-28 października br., podczas IV Międzynarodowych Targów Innowacji i Nowych Technologii INNO-TECH EXPO 2016 w Kielcach. Zwycięskie zespoły uczniów wraz z nauczycielem, wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym na Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA 2016 w dniach 16-19 listopada br., organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego - Departament Polityki Regionalnej - Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy w ramach projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”.

Ideą Konkursu było rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości wśród uczniów, ich aktywacja oraz zwiększenie zaangażowania w zajęcia pozalekcyjne, jakie odbywają się szkołach ponadgimnazjalnych w całym województwie, w ramach projektu partnerskiego pn. „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”. W specjalnie przygotowanej do tego celu „Strefie Młodych Wynalazców”, uczniowie biorący udział w projekcie zaprezentowali 12 wykonanych przez siebie innowacyjnych projektów, usług i niekonwencjonalnych pomysłów na wykorzystanie nowoczesnych technologii, które z powodzeniem mają szansę być wdrożone w codziennym użyciu. Zwiedzający mieli możliwość zobaczyć Innowacyjnego Hotelarza - informator turystyczny okolic Łopuszna, przygotowany przez Uczennice Zespołu Szkół Nr 5 z Łopuszna, projekt Egzoszkieletu i Model układu sterowania baterią fotoogniw solarnych autorstwa uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach, przenieść się w przeszłość z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie za pomocą projektu Teleportacja, sprawdzić działanie Systemu nawadniającego ARDUINO EKO, posterować za pomocą smartfonu pojazdem samochodowym czy uruchomić Mini paletyzarkę – stanowisko dydaktyczne wspomagające naukę programowania sterowników PLC, na stoisku przygotowanym przez kreatywnych uczniów z Zespołu Szkół w Ożarowie. Strefa Młodych Wynalazców wzbudziła duże zainteresowanie wśród zwiedzających i gości targowych, odwiedzili ją m.in: Kazimierz Kotowski, poseł na Sejm RP, Agata Binkowska, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty, a dziennikarze ze stacji TVN Turbo zaprezentują w swoim programie projekty uczniów z Zespołu Szkół w Ożarowie. Kapituła Konkursu, w skład której weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego pod przewodnictwem Grzegorza Orawca, Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ, oceniali projekty pod kątem innowacyjności, kreatywności opracowania i wykonania, pracy zespołowej jak również sposobu prezentacji stoiska.

- Spośród tylu wspaniałych prac ciężko było nam wybrać najlepszy projekt – zaznaczył podczas ceremonii ogłoszenia wyników dyrektor Orawiec – według oceniających, powinniśmy przyznać pięć równoległych nagród. Niestety, założenia Konkursu pozwalają nagrodzić tylko najlepszych. Wszystkim jednak gratulujemy kreatywności, zaangażowania w pracę zespołową i wiedzy przy tworzeniu projektów, które jak widać, coraz szybciej zmierzają w kierunku zdalnego sterowania procesami technologicznymi w naszym codziennym życiu. Zwycięskim  zespołom życzymy wspaniałych wrażeń podczas pobytu w Brukseli.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ.

Konkurs „Kreatywna szkoła” był organizowany w ramach projektu pn. „Nowoczesna Szkoła zawodowa – Nowoczesny Region” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.