wizyta edukacyjna dzień1

19 listopada br. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z regionu, laureaci konkursu pn. „Kreatywna szkoła”, wrócili z Brukseli, gdzie przez trzy dni przebywali na wizycie edukacyjnej zorganizowanej przez Departament Polityki Regionalnej UMWŚ, Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy w ramach projektu partnerskiego pn. „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”.

Młodzież wraz z opiekunami, w pierwszym dniu wizyty odwiedziła Parlamentarium i Europarlament i miała okazję poznać pracę europarlamentarzystów z województwa świętokrzyskiego, Czesława Siekierskiego i Bogdana Wenty, goszcząc w ich biurach poselskich. W czwartek wieczorem uczestniczyli w uroczystym bankiecie, zorganizowanym przez Ambasadora RP w Królestwie Belgii, Artura Orzechowskiego. W spotkaniu, które miało miejsce w historycznym budynku Ambasady, wzięli udział polscy wystawcy Targów INNOVA BRUSSELS 2016 oraz zaproszeni goście z Polski i Brukseli. Młodzi wynalazcy z województwa świętokrzyskiego, laureaci konkursu „Kreatywna szkoła”, zorganizowanego przez Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy, w bezpośredniej rozmowie z Ambasadorem, mieli okazję pochwalić się swoimi osiągnięciami w zakresie innowacyjnych projektów, jakie tworzą na co dzień jak również porozmawiać z innymi pasjonatami nowych technologii, którzy wzięli udział w wydarzeniu.

Uczestnicy wizyty edukacyjnej prawie cały dzień spędzili na targach INNOVA, gdzie odwiedzili wystawców z całego świata, prezentujących nowe technologie, już wykorzystywane lub w fazie procesu wdrażania, w zawodach zgodnych z ich kierunkiem kształcenia. Mieli możliwość sprawdzić w działaniu i porozmawiać z prezentującymi technologię skanowania 3D, oznaczania towarów, aplikację do pomiaru czasu z nowatorskim systemem jego prezentacji, jak również rozmawiali z twórcami nowych technologii oczyszczania powietrza za pomocą nanopowłok. Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie „Atomium”, monumentalnego modelu kryształu żelaza, gdzie znajduje się platforma widokowa z panoramą Brukseli. Obiekt, który został zbudowany ze stali i aluminium z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 (EXPO-58) jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”, zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach wyjazdu.

Ostatni dzień wizyty, młodzież pod opieką Dariusza Granata, nauczyciela Zespołu Szkół nr 3 z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Tomasza Janusza, z-cy dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej, odpowiadającego ze strony organizatora za prawidłowy przebieg wizyty, spędziła w siedzibie Domu Polski Wschodniej w Brukseli na spotkaniu z panią Justyną Szady, ekspertem z biura Polskiej Akademii Nauk w Brukseli, która przeprowadziła ciekawą rozmowę na temat innowacyjności w szkolnictwie zawodowym, a Krzysztof Wójcik, kierownik Biura Regionalnego Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli, zapoznał uczestników wizyty z działalnością Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Na koniec wizyty zaplanowano zwiedzanie Muzeum AUTOWORLD, gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć popularne marki samochodów zaprezentowanych w ramach wystawy „Micro, bubble & popular cars”.

Wizyta edukacyjna była zorganizowana przez Departament Polityki Regionalnej, Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy, Lidera projektu pn.: „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Europejskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.