W poniedziałposiedzenie regionalnej rady ds szkolnictwa zawodowego 1 20161221 1370817288ek 19 grudnia w hotelu Qubus w Kielcach odbyło się czwarte posiedzenie Regionalnej Rady Programowej ds. szkolnictwa zawodowego, funkcjonującej w ramach projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”.

 

Spotkanie otworzył Grzegorz Orawiec, przewodniczący Rady, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. Następnie Sylwia Mucha, kierownik Oddziału ds. Innowacji i Transferu Wiedzy, DPR przedstawiła stan realizacji projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”, w tym, m.in. informacje o zrealizowaniu pierwszej tury staży i praktyk dla 224 uczniów w 71 przedsiębiorstwach oraz 12 nauczycieli zawodu ze szkół uczestniczących w projekcie, realizacji warsztatów kompetencji zawodowych z zakresu języków obcych oraz matematyki, warsztaty wyjazdowe z zakresu doradztwa zawodowego oraz zajęcia z elementami kształcenia dualnego dla uczniów. Prowadzone są także badania ankietowe wśród przedsiębiorców, przedstawicieli szkół i administracji, zmierzające do opracowania modelu współpracy szkół z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Kolejnym elementem programu był raport z badania zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje w województwie świętokrzyskim wraz z analizą kluczowych i deficytowych kwalifikacji w branżach stanowiących inteligentne specjalizacje regionu przedstawił Paweł Maj z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Natomiast o efektach listopadowej wizyty studyjnej na Targach Brussels Innova, jaką odbyli laureaci organizowanego w ramach projektu konkursu „Kreatywna Szkoła” opowiedział nauczyciel Dariusz Granat z Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, opiekun grupy uczniów uczestniczących w wyjeździe. Spotkanie podsumowano przedstawieniem wyników badania, zleconego przez partnera projektu SZPP LEWIATAN, dotyczącego współpracy pracodawców ze szkołami zawodowymi w województwie świętokrzyskim.

W części dyskusyjnej głos zabrały m.in. Małgorzata Muzoł, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania EFS UMWŚ oraz Renata Antos, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy, które podkreśliły szczególną rolę doradztwa zawodowego w procesie kształcenia.

W skład Rady Programowej wchodzą przedstawiciele podmiotów realizujących projekt i szkół zawodowych biorących udział w projekcie, przedstawiciele sektora biznesu – przedsiębiorstw działających w obszarze 7 inteligentnych specjalizacji regionu, uczelni, samorządów – organów prowadzących szkoły zawodowe; Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

{gallery}{/gallery}