W dniacIMG 8895h 24-28 października br. zrealizowana została wizyta studyjna do Szwajcarii. Celem przedsięwzięcia było poznanie najlepszych doświadczeń w zakresie funkcjonowania dualnego systemu kształcenia zawodowego i jego wpływu na gospodarkę oraz rynek pracy.

W wizycie wzięli udział Prezydent Miasta Kielce Pan Wojciech Lubawski, Zastępca Prezydenta Miasta Kielce Pan Andrzej Sygut, przedstawiciele CK Technik, Kuratorium Oświaty, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, kieleckich szkół zawodowych oraz lokalnych przedsiębiorców.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z Panem Jakubem Kumochem Ambasadorem RP. W trakcie spotkania dyskutowano na temat kształcenia dostosowanego do potrzeb współczesnej gospodarki. Jak podkreślał Pan Ambasador „szkolnictwo zawodowe jest jednym z głównych priorytetów polskiego rządu, dlatego należy dołożyć wszelkich starań by było na jak najwyższym poziomie”.

Ponadto program wizyty obejmował spotkania z przedstawicielami instytucji mających wpływ na kształtowanie szkolnictwa zawodowego w Szwajcarii m.in. Ministerstwem Edukacji, Sekretariatem Stanu ds. edukacji, badań i innowacji Panem Josefem Widmerem Podsekretarzem Stanu, który przybliżył uczestnikom ideę funkcjonowania dualnego systemu kształcenia zawodowego. Przedstawicielami Kantonu Zurich, którzy omówili zasady nadzoru i organizacji szkolnictwa zawodowego w całym kantonie, a także funkcjonowanie doradztwa zawodowego. Jak również z przedstawicielami publicznych szkół zawodowych, centrów kształcenia praktycznego finansowanych przez sektor prywatny - AZW Ausbildungszentrum Winterthur oraz Swissmem Berufsbildung zrzeszeniem przedsiębiorców z branży metalowej.

Odbyte spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i aktywnością ze strony uczestników wizyty. Bardzo ważnym elementem oprócz wdrażania metod kształcenia we współpracy z przedsiębiorcami jest stwarzanie nowoczesnych warunków do nauki zawodu, aby zachęcić młode osoby do szkoły zawodowej jako szkoły, która umożliwia szansę szybkiego zatrudnienia – podsumował Prezydent Miasta Kielce.

Wiedza została przekazana z ogromną rzetelnością i profesjonalizmem. Spotkaliśmy się z ogromną przychylnością ze strony szwajcarskiej w realizacji naszego przedsięwzięcia. Nawiązane relacje pomogą nam w kontynuacji wzajemnej współpracy.

Liczymy na aktywność i zaangażowanie wszystkich uczestników wizyty w uruchamianym przez nas przedsięwzięciu, którego misją będzie praktyczna nauka zawodu umożliwiająca przygotowanie wykwalifikowanych specjalistów do podjęcia zatrudnienia w przedsiębiorstwach.

Działanie realizowane w ramach projektu: pn.: „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś 8 – Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Poddziałanie 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU.