Hanower CEBIT 2018

Młodzież z regionu świętokrzyskiego, uczestnicząca w projekcie „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region, wzięła udział w dwudniowej wizycie edukacyjnej do Hanoweru, organizowanej przez Departament Polityki Regionalnej/Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy UMWŚ, Lidera Projektu.

Uczniowie i uczennice techników informatycznych z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. prof. Z. Strzeleckiego w Sandomierzu, Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke –Bosaka w Kielcach oraz  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie w pierwszym dniu pobytu, gościli na wydziale informatycznym Uniwersytetu Gottfrieda Wilhelma Leibniza w Hanowerze, uczelni, która jest członkiem zarówno Tu9-stowarzyszenia dziewięciu wiodących Instytutów Technologii w Niemczech jak i Konferencji Szkół Europejskich dla zaawansowanej inżynierii Edukacji i Badań Naukowych (CESAER). Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną uniwersytetu jak również uczestniczyła w krótkich zajęciach edukacyjnych, poświęconych architekturze systemów operacyjnych.

Drugi dzień wizyty, 12 czerwca, zarezerwowany był na zwiedzanie  Międzynarodowych Targów Technologii, Informacji i Komunikacji CEBIT2018, największej i najbardziej znanej imprezie branży cyfrowej na świecie, ściśle związanej z kierunkiem nauczania młodzieży.

Przyszli informatycy mogli zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi, działającymi na czterech płaszczyznach, na jakie podzielono tegoroczne wydarzenie:

  1. d!conomy, wszelkiego rodzaju rozwiązania dla biznesu takie jak składowanie danych (chmury wirtualne), bezpieczeństwo danych czy szeroko rozumiana komunikacja
  2. d!tec ukazujący nowe technologie jakie pojawią się w procesie produkcyjnym, a więc zastosowanie dronów, robotów czy wirtualnej rzeczywistości
  3. d!talk będący platformą komunikacyjną dla tematów przyszłości
  4. d!campus objaśniający w jakim kierunku przyszłość ta się rozwinie.

Uczniowie zafascynowani byli rozwiązaniami d!conomy oraz d!tec.  Składowanie i bezpieczeństwo danych, wirtualna rzeczywistość, zastosowania dronów, czy robotów to tematy, które przykuły ich największą uwagę. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż są to takie obszary informatyki, w których znajdują odbicie wszystkie kwalifikacje, w jakich kształcą się uczniowie. Dodatkowo tegoroczne targi przybrały nowy wymiar i pozwoliły otworzyć się na młodszą publiczność, a na ich terenie zorganizowano wiele koncertów i imprez dla młodzieży.

Na targach zaprezentowało się ponad 2,5 tys. wystawców, wśród nich: Facebook, Vodafone, SAP, Hewlett Packard, Huawei, Datev, VW i Deutsche Bahn i chociaż młodzież ze świętokrzyskiego odwiedziła większość z nich, testowała mnóstwo prezentowanych urządzeń cyfrowych i podpatrywała nowoczesne rozwiązania systemów IT, to opuszczając teren targów nadal czuła niedosyt informacji i wrażeń, jakich dostarcza dzisiejsza technologia i masowy do niej dostęp.

Zagraniczna wizyta edukacyjna została zorganizowana w ramach Projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.